Конституційне право на охорону здоров’я

Запитання: Чи обмежується конституційне право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування в умовах воєнного стану в Україні?
Відповідь:
Відповідно до ч. 1 ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. У ч. 2 цієї ж статті йдеться, що в умовах воєнного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. У ст. 49 Основного Закону України гарантовано право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування, яке може бути обмежено в умовах воєнного стану. У п. 3.2. Рішення Конституційного Суду України від 28.08.2020 №10-р/2020 зазначено: згідно зі ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України; в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Конституційний Суд України наголошує, що обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина є можливим у випадках, визначених Конституцією України. Таке обмеження може встановлюватися виключно законом — актом, ухваленим Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні. Встановлення такого обмеження підзаконним актом суперечить статтям 1, 3, 6, 8, 19, 64 Конституції України.
У п. 5 ст. 6 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в указі Президента України про введення воєнного стану, з-поміж іншого, визначається вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини і громадянина, які тимчасово обмежуються у зв’язку з введенням воєнного стану із зазначенням строку дії цих обмежень, а також тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень. У п. 3 Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 зазначено, що в зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 – 34, 38, 39, 41 – 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Цей Указ затверджений Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX. Жодних змін у досліджуваному аспекті не внесено Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 №133/2022, затвердженого Законом України від 15.03.2022.
З огляду на проведений аналіз законодавчих актів, можна стверджувати, що конституційне право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування в умовах воєнного стану не обмежено. Отже, кожна людина має право на повний обсяг медичної допомоги в умовах воєнного стану без жодних обмежень, у тому числі на планове лікування.
Звертаю увагу, що Наказ МОЗ України «Про затвердження Тимчасових заходів у закладах охорони здоров’я з метою забезпечення їх готовності для надання медичної допомоги постраждалим внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 24.02.2022 №374 є контроверзійним, адже вводить обмеження конституційного права, визначаючи, що заклади охорони здоров’я повинні забезпечити тимчасове припинення планових госпіталізацій пацієнтів.
Відповідь підготувала: Ірина Сенюта, д.ю.н., професор, голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, завідувач кафедри медичного права ЛНМУ імені Данила Галицького, президент ГО «Фундація медичного права та біоетики України»
Популярні новини

Новини Комітету
З днем АДВОКАТУРИ
Шановні колеги, сердечно вітаю Вас з професійним святом!

Новини Комітету
Голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ…
13 вересня 2024 року в Офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відбулась презентація Аналітичного дослідження щодо обробки персональних даних у сфері охорони здоров’я та дотримання прав людини. Дослідження проводилося в рамках проекту Ради Європи «Підтримка впровадження європейських стандартів прав людини в Україні» спільно з Департаментом моніторингу дотримання прав на інформацію Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Новини Комітету
З днем медика!
Вельмишановні колеги! Маю честь і приємність від себе особисто і своїх співробітників привітати Вас і Ваших колег з професійним святом – Днем медичного працівника!

Новини Комітету
З Великоднем!
Вельмишановні колеги! Маю честь і приємність від себе особисто і своїх колег привітати Вас, Вашу родину і Ваших співробітників з Великоднем!

Новини Комітету
З Різдвом Христовим та Новим роком!
Найщиріші вітання з нагоди свят

Новини Комітету
З днем адвокатури!
Найщиріші вітання з нагоди професійного свята

Новини Комітету
Науковий висновок до наказу МОЗ України
Науковий висновок до наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Порядку інформування майбутніх батьків, батьків, інших законних представників, а також особи, яка досягла 14 років, про діагноз, включно зі спадковими та вродженими патологіями або ризиком їх появи, що можуть призвести до інвалідності або смерті дитини» від 10.08.2023

Новини Комітету
З днем медика!
Маю честь і приємність від себе особисто і своїх співробітників привітати Вас і Ваших колег з професійним святом – Днем медичного працівника!