Комітет Медичного і Фармацевтичного Права та Біоетики - Медичні працівники, які можуть залучати до надання медичної допомоги під час воєнного стану

Медичні працівники, які можуть залучати до надання медичної допомоги під час воєнного стану

Новини Комітету 9:55 Пт 18.03.22 299 Переглядів Версія для друку

Запитання: кого з медичних працівників можуть залучати до надання медичної допомоги під час воєнного стану?

Джерела:

Наказ МОЗ України «Про залучення медичних працівників-іноземців до надання допомоги постраждалим в умовах воєнного стану» від 26.02.2022 № 383 (далі – наказ МОЗ №383).
Наказ МОЗ України «Про залучення лікарів-інтернів та деяких інших осіб до виконання заходів, пов’язаних із наданням медичної допомоги особам, які постраждали під час надзвичайної ситуації, яка виникла в період воєнного стану в Україні» від 27.02.2022 № 385 (далі – наказ МОЗ №385).

Відповідь:

Відповідно до наказів МОЗ № 383 та № 385, до надання медичної допомоги на період дії воєнного стану можуть бути залучені:

Лікарі та інші медичні працівники-іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

До роботи в закладі охорони здоров’я допускаються лікарі та інші медичні працівники-іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, лише в добровільному порядку.

Умовою допуску є наявність документів, що підтверджують відповідну освіту та професійну кваліфікацію.

Обов’язок керівників закладів охорони здоров’я — забезпечити належні умови для ефективної організації залучення медиків-іноземців до надання допомоги постраждалим, які надходять до закладів охорони здоров’я.

Заклади охорони здоров’я повинні надавати інформацію про залучених до роботи медиків-іноземців до МОЗ.

Лікарі-інтерни, молодші спеціалісти з медичною освітою, лікарі-спеціалісти без вимог щодо атестації на присвоєння чи підтвердження кваліфікаційної категорії.

Лікарів-інтернів, молодших спеціалістів з медичною освітою, а також лікарів-спеціалістів без вимог щодо атестації на присвоєння чи підтвердження кваліфікаційної категорії залучаються за потреби, яка виникла у відповідних адміністративно-територіальних одиницях.

Першорядно залучаються лікарі-інтерни, які проходять практичну частину підготовки.

У закладах охорони здоров’я залучені працівники повинні бути ознайомлені з необхідними нормативно-правовими актами та проінструктовані щодо використання засобів індивідуального захисту під час надання медичної допомоги.

Заклади охорони здоров’я повинні надавати інформацію про залучених до роботи лікарів-інтернів, молодших спеціалістів з медичною освітою, а також лікарів-спеціалістів до МОЗ.

 Студенти 4-6 року навчання у медичних вишах.

На період воєнного стану МОЗ дозволило залучати до надання допомоги на добровільних засадах здобувачів вищої освіти 4 – 6-го років навчання за спеціальностями галузі знань 22 «Охорона здоров’я», відповідно до Закону України «Про волонтерську діяльність» від 19.04.2011. Протягом цього часу заклади освіти мають забезпечити залученим студентам індивідуальні графіки навчання.

У контексті нормативного регулювання в умовах воєнного стану щодо можливості залучення до надання медичної допомоги лікарів-іноземців та лікарів-інтернів хочемо звернути увагу на кілька зауваг:

У ч. 1 ст. 33 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» зазначено, що медична допомога надається відповідно до медичних показань професійно підготовленими медичними працівниками, які перебувають у трудових відносинах із закладами охорони здоров’я, що забезпечують надання медичної допомоги згідно з одержаною відповідно до закону ліцензією, та фізичними особами - підприємцями, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку і можуть перебувати з цими закладами у цивільно-правових відносинах.

Враховуючи нормативне регулювання, дискусійним залишається питання залучення лікарів-іноземців до надання медичної допомоги, адже вони не перебувають у трудових відносинах із закладом охорони здоров’я.

У ч. 4 ст. 33 Основ зазначено: участь у наданні всіх видів медичної допомоги, під керівництвом лікаря закладу охорони здоров’я, беруть лікарі-інтерни відповідно до положення, затвердженого МОЗ. Натомість у наказі МОЗ № 385 вказано, що до надання медичної допомоги та виконання інших заходів, пов’язаних з наданням медичної допомоги або інших заходів, які є необхідними для її надання, залучаються лікарі-інтерни.

Отож, незрозумілим залишається питання, в якому статусі залучатимуться лікарі-інтерни чи як ті, що беруть участь під керівництвом лікаря, чи як ті, що безпосередньо надаватимуть допомогу.

Попри запровадження воєнного стану закони мають вищу юридичну силу, ніж накази.

 

Відповідь підготувала: Христина Терешко, к.ю.н., заступник голови Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, доцент кафедри медичного права ЛНМУ імені Данила Галицького, адвокат, партнер АО «МедЛекс».

 

Популярні новини

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування